av_solaires_allergie_urticaire_1x1 473x473

Güneş alerjisinin belirtileri

Güneş alerjiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız? Çok basit: güneşe maruz kaldıktan sonra cildiniz kızarır ve kaşınır. Güneş alerjisi (veya tıbbi olarak bilinen adıyla lusit) kendini kızarıklık olarak gösterir: cildinizin güneşe maruz kaldığı bölgesinde küçük, hafif kabarık kırmızı akne, papüller ve kaşıntı hissi olarak kendini gösterir.   En sık boyun çizgisi, omuzlar, kollar, ellerin arkası ve ayaklar gibi açıkta kalan bölgelerde bulunur. Güneş alerjisinin çeşitli biçimleri vardır.
 

Polimorf ışık reaksiyonu

Polimorf ışık reaksiyonu güneş alerjisinin en yaygın şeklidir. Çoğunlukla genç kadınları özellikle boyun çizgisini etkiler, ancak yüz hariç, güneşe maruz kalan diğer tüm alanları etkileyebilir. Reaksiyon, yaz aylarında güneşe ilk veya ikinci maruziyetten sonra meydana gelir. Bir hafta boyunca hayatınızı olumsuz etkileyebilir, ancak aynı mevsimde güneşe daha fazla maruz kaldıktan sonra, sanki cilt güneşe alışmış gibi tekrarlamama avantajına sahiptir (eğer öyle diyebilirseniz!). Bununla birlikte, polimorf ışık reaksiyonu muhtemelen her yıl geri gelecektir.

 

polimorfik lusit

polimorfik lusit daha az yaygın ancak daha can sıkıcıdır, çünkü yüz dahil olmak üzere güneşe maruz kalan herhangi bir alanı etkiler ve yazın başında, ortasında veya sonunda her güneşe çıkmanın ardından ortaya çıkar. Bu tür güneş alerjisi de muhtemelen sonraki yıllarda tekrarlayacaktır.

 

Juvenil bahar reaksiyonu

Güneş alerjisi çocukları da etkiler. Juvenil bahar reaksiyonu özellikle çocukların ve ergenlerin, kızlardan çok erkek çocukların ve genellikle dağ gibi açık alanda kaldıkları süre boyunca kulaklarını etkileyen bir güneş alerjisi şeklidir.

 

Güneş ürtikeri

Son olarak, güneş ürtikeri güneşe maruz kaldıktan birkaç dakika sonra tetiklenir ve kişiye bağlı olarak birkaç dakika veya saat sonra gölgede kendiliğinden kaybolur. Isırgan otu sokmasına benzer kalın, kırmızı, kaşıntılı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. 

 

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite_estival_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite-polymorphe_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_urticaire-solaire_4x5_2025x2880</span>

Güneşin cilde faydaları ve zararları

Güneş alerjisi nasıl tedavi edilir?

Güneş alerjisini tedavi etmenin birkaç yolu olsa da, riski sınırlamanın ilk adımı güneşe maruz kalmayı sınırlamaktır.

Kendinizi güneşten koruyun

Mevcut tedaviler

Güneş alerjisi için ilk tedavi güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır. Güneş ışığı olmadan lusit olamaz! Bu nedenle güneşe maruz kalma kurallarını bilmek (ve uygulamak) ve cildinizi kıyafet, şapka, güneş gözlüğü ile korumak ve cilt tipiniz için doğru güneş koruyucuseçimi yapmak çok önemlidir. 

Güneşe maruziyeti sınırlamanın yanı sıra, güneşe ilk çıkışınızdan birkaç hafta önce ve güneşe maruz kaldığınız süre boyunca eczanelerde satılan gıda takviyelerini alabilirsiniz. Ancak bu basit önlemler yeterli değilse, doktorunuz tatiliniz boyunca kullanmanız için sentetik antimalaryaller gibi ilaçlar reçete edebilir. Doktorunuz, UVA'nın cilde kademeli olarak daha yüksek dozlarda verildiği bir dermatolog ile PUVA tedavisini bile önerebilir. 

UZMAN TAVSİYESİ 

Her yeni güneşli mevsimde iyi alışkanlıklar geliştirmemiz gerekir, çünkü hiçbir tedavi kesin bir iyileşme sağlayamaz. Güneşe alerjiniz varsa üzülmenize gerek yok. Yaz aylarında gölgede kalmanıza gerek yok! İyi güneş alışkanlıkları hızla öğrenilebilir ve çok işinize yarayacaktır. 

 

Güneş alerjisinde UVA ve UVB ışınlarının rolü nedir?

UVB ışınları, bronzlaşma ve güneş yanığına sebep olurken , güneş alerjisinden UVA ışınları sorumludur. Bu nedenle, her iki tür UV ışınlarına karşı koruma sağlayan yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu bakım kremi bulmak önemlidir.

 

av_solaires_schema_allergie_uva_uvb_1x1_473x590 1: Hipodermis; 2: Dermis; 3: Epidermis; 4: UVA; 5: UVB

Lusit, yetişkinlerin yaklaşık %10'unu etkiler ve vakaların %90'ını oluşturan kadınlar önemli ölçüde daha fazla etkilenirler. Etkilenen insanların çoğu genç yetişkinlerdir. Alerji birkaç yıl boyunca ortaya çıkabilir ve daha sonra tamamen ortadan kalkabilir.

Güneş reaksiyonunun lusit dışında başka nedenleri var mıdır?

Kesinlikle: Yaz lusitinin belirtileri diğer patolojilerle aynıdır. Yaz lusiti, cilde parfüm veya başka bir foto-toksik ürün uygulanmasından veya güneşe maruz kalmadan önce ışığa duyarlılaştırıcı ilaç alınmasından kaynaklanan bir reaksiyonla karıştırılmamalıdır!

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473
Aynı aralıktan

GELECEĞİMİZİ KORUMAK İÇİN ÇÖZÜMLERİMİZ

Cildi ve okyanusları korumak için geliştirilmiş Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri.

Sprey SPF 50+

Sprey SPF 50+

Korur - Cildi korur. - Cildi koruyucu etki

Back to top