Güneş yanığı tam olarak nedir? 

Güneş yanığı (veya güneş eritem), UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu cildin inflamatuar bir tepkisidir. Kızarıklık, ağrılı bir sıcaklık hissi ve en şiddetli vakalarda kabarcıklara yol açabilen kaşıntı eşlik eder. Güneş yanığı da ciltte iz bırakabilir. Şiddeti cilt tipine ve fototipe, bireysel UV duyarlılığına, genetik faktörlere, maruz kalma süresi ve sıklığına ve güneş radyasyonunun yoğunluğuna göre değişir. 

 

av_solaires_schema_brulure_degres-1-2-2-3_16x9 1: Hipodermis - 2: Dermis - 3: Epidermis - 4: Kızarıklık - 5: Kabarcıklar- 6: Renksiz dermis - 7: Hafif ağrı 

Güneşten gelen radyasyonun üç türü

Doğrudan radyasyon

Rakım, enlem, mevsim ve günün saatine göre değişir

Yayılan radyasyon

Bulutlar,sis ve toz parçacıkları gibi atmosferik bileşenler

tarafından dağılmış

Yansıyan radyasyon

Yüzeylerden yansır; yüzeyin ne kadar yansıtıcı olduğuna (kar, kum, deniz, çimen vb.) göre değişir.

Doğrudan, yayılan ve yansıyan radyasyonun toplamına toplam güneş radyasyonu denir. 

av_solaires_soleil_bienfaits_mefaits_5x4_590x590

Güneş yanığına ek olarak baş ağrınız veya ateşiniz varsa güneş çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, bir eczacı veya doktordan tavsiye alınması önerilmektedir. Semptomlar güneş yanığından sonraki 2 gün içinde daha şiddetli hale gelebilir, ancak birkaç gün içinde azalacaktır.

Birinci derece yanıklar

Birinci derece yanık basit bir eritemdir: cilt kırmızı, kuru ve ağrılıdır. Bu, örneğin, yalnızca epidermisin etkilendiği, kabarcıklar veya kabuklanma olmadan yüzeysel güneş yanığı durumudur. Birinci derece yanıkların tamamen iyileşmesi ortalama bir hafta sürer ve ciltte iz bırakmaz. Düzenli olarak nemlendirerek cildinizin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. 

av_solaires_schema_brulure_degre-1_1x1_473x373 1: Hipodermis - 2: Dermis - 3: Epidermis - sağlıklı cilt - 4: Kızarıklık 
av_solaires_schema_brulure_degre-2-superficiel_1x1_473x420 1: Hipodermis - 2: Dermis - 3: Epidermis - 4: Kızarıklık - 5: Kabarcıklar(filiktenler)

Yüzeysel ikinci derece yanıklar

Yüzeysel ikinci derece yanıklar, yanığın hemen veya saatler içinde berrak bir sıvı ile dolu kırmızı kabarcıkların görünümü ile karakterize edilir. Dermis etkilenir. Cilt dokunmaya karşı aşırı hassastır ve giysilerle temas edildiğinde bile cildin ağrılı hale gelmesi mümkündür. İyileşme 2 ila 3 hafta sürer ve yanık ciltte iz bırakmaz. İyileşmeyi kolaylaştırmak için cildinizi dezenfekte etmeyi ve nemlendirmeyi unutmayın.

Derin ikinci derece yanıklar

Kabarcıklar genellikle delinir. Bu kabarcıkların altında dermisin rengi bozulur ve cilt "anestezi uygulanmış" gibi olduğu için ağrı hafiftir. Yüzeysel ikinci derece yanıkta dermis kırmızıdır ve hassasiyet korunurken, bu yanıkta kan damarları hasar görmüştür. Bu tür yanıklar tıbbi müdahale gerektirir. İyileşme genellikle 2 ila 3 hafta sürer ve az ya da çok belirgin bir yara izi kalır.

av_solaires_schema_brulure_degre-2-profond_1x1_473x422 1: Hipodermis - 2: Dermis - 3: Epidermis - 4: Renksiz cilt - 5: Hafif ağrı
av_solaires_schema_brulure_degre-3_1x1_473x395 1: Hipodermis - 2: Dermis

Üçüncü derece yanıklar 

Cilt karton gibi bir yapıya benzer, beyaz veya kahverengimsi renktedir, hassasiyetini kaybeder ve tüyler yanmıştır. Dermis etkilenir, bazen hipodermis bile etkilenir, bu durumda enfeksiyon riski vardır. Ödemli parlak kırmızı izler, maruziyetten 2 ila 6 saat sonra ortaya çıkar ve şiddetli pul pul dökülme ve uzun süreli pigmentasyon ile sona erer. Bu aşama, genellikle hastanede acil tedavi gerektirir.

UZMAN TAVSİYESİ

Güneş çarpmasına karşı dikkatli olun

Güneş yanığına ek olarak baş ağrınız veya ateşiniz varsa güneş çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, bir eczacı veya doktordan tavsiye alın. Semptomlar güneş yanığından sonraki 2 gün içinde daha şiddetli hale gelebilir, ancak birkaç gün içinde azalacaktır.

Güneş yanığından kurtulmak için yapılması gerekenler

Güneş yanığının soyulma aşaması ile iyileşmesi arasında yaklaşık bir haftalık bir süreç bulunur. Güneş yanığı cildin su toplamasına neden olmuşsa ve birçok kan damarı tahrip olmuşsa, güneş yanığının iyileşmesi daha uzun sürebilir. İyileşme iki hafta ile bir ay arasında sürebilir ve yanık ciltte lekeler,yara izleri bırakabilir. 

av_thermal spring water_spray_social_19_post_3282779003131_hd_473x435

Güneş yanığı nasıl yatıştırılır

Basit bir yanığınız varsa, cildinizi yatıştırmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

  • Güneş yanığının ciddiyeti ne olursa olsun güneşe çıkmayın (hiç çıkmayın!) ve gölgede kalın.
  • Dehidrasyonla mücadele etmek için bol su için 
  • Güneşten yanmış bölgelere yatıştırıcı güneş sonrası kremler uygulayın
  • Yanmış bölgeyi soğuk su ile ferahlatın.

  • Kabarcıklar oluşursa, delinmemeli ve steril bir pansuman ile kapatılmalıdır.
  • Ateşinizi takip edin
  • Baş ağrısı veya ateş durumunda parasetamol alın.

Yanık, derin ikinci derece veya üçüncü derece yanık belirtileri ile daha ciddiyse, örneğin kabarcıklar ve paradoksal ağrı eksikliği varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. 

UZMAN TAVSİYESİ 

Güneş yanığından sonra "yanma hissi nasıl giderilir"?

  • Avène Termal Suyu kompresi ile başlayın. Kompresinizi yapmak için bir miktar bezi Avène Termal Suyuna batırın, etkilenen bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletin, bölgeye düzenli olarak Termal Su püskürtün. 
  • Ferahlatıcı etkisini artırmak için Avène Termal Su Spreyini buzdolabında saklayın. 
  • Elinize biraz güneş sonrası onarıcı ürün alın ve ellerinizi ovmadan vücudunuza, yüzünüze düz bir şekilde cildinize uygulayın.

Ciltte tekrarlanan güneş yanığının sonuçları

Güneş yanığı ne kadar yoğun olursa olsun, uzun vadede ciddi sonuçları olabilir. Cilt her şeyi hatırlar ve tekrarlanan güneş yanıkları cildinizde bir kamera filminde olduğu gibi kalıcı olarak, bazen onarılamayacak noktaya kadar izlenebilir. Bu nedenle uygun güneş korumasını seçmek ve cilt kanseri risklerini önlemek için güneşe maruz kalma kurallarına titizlikle uymak önemlidir. 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1_473x489

Cilt yaşlanmasının riskleri

Güneş de tıpkı sigara gibi cilt yaşlanmasını hızlandıran bir faktördür. UVB ışınları epidermisin kalınlaşmasına neden olurken, UVA ışınları cildin bağ dokusunu tahrip ederek elastikiyet ve hidrasyon kapasitesi kaybına neden olur. Kırışıklıklar, şişlikler ve kahverengi güneş lekeleri erken cilt yaşlanmasının belirtileridir. Bununla birlikte, cilt kalınlaştığında bronzlaşmak daha zordur: cildin melanositleri daha az reaktiftir çünkü onlar da erken yaşlanmaya uğrarlar ve cilt daha kuru olduğu için güneş yanığı daha acı verici olur. Çok küçük yaşlardan itibaren cildi güneşten korumak bir an önce kırılması gereken bir kısır döngüdür. 

Cilt hassaslaşmıştır

Güneş yanığı sonrası tekrar güneşe maruz kalmadan önce cildin nefes almasına izin verilmeli ve bir süre beklenmelidir. Güneşten yanmış cilt hassastır ve tüm dış etkenlere karşı daha hassas olacaktır: soğuk, rüzgar,tuz vbhepsi cilde saldırabilecek unsurlardır.
Derinin bir hafızası vardır: Tıpkı bir kameranın filmi kaydetmesi gibi kaydeder ve güneş yanığı iz bırakabilir.

Cilt kanseri riski

UVA ışınlarınasık maruz kalma, cilt hücrelerinin genetik yapısında geri dönüşü olmayan bir değişikliğe yol açabilir ve bu da daha sonra yüksek hızda çoğalarak bir tümöre neden olur. Güneşten kaynaklanan birkaç tane cilt kanseri türü vardır ve en ciddi olanı melanomdur. 

Güneş yanığı: Sorularınızı cevaplıyoruz

Güneşten uzak durun (şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye kullanın) ve ağrıyı gidermek için güneş sonrası bakım kremi uygulayın.

Güneş yanığının %80'i UVB ışınları ve %20'si UVA ışınları kaynaklıdır.

Melanin, cildin UV ışınlarına karşı doğal fotokorumasıdır (bu nedenle bronzlaşmış cilt, UV ışınlarını beyaz cilde göre daha iyi bloke eder). Ancak bu koruma sınırlıdır: belirli bir radyasyon seviyesinin ötesinde cilt daha fazla yanabilir. Cildiniz bronz olsa bile, yüksek SPF'li bir güneş kremi kullanarak cildinizi korumaya devam etmeniz önemlidir.

İkinci derece yanıklar bronzlaşmayı tetikler. Ama ne pahasına? Göze hoş gelmeyen kabarcıklar, depigmentasyon riski, ağrı, erken cilt yaşlanması... Ancak birinci derece yanıklar için bu doğru değildir: Birkaç saat veya birkaç gün içinde cildiniz eski haline dönecektir.

Güneş yanığı asla bronzlaşmaya hazırlık olarak düşünülemez ve güneş yanığı sonrası güneşe çıkılmamalıdır. Güneş yanığı bazen birkaç gün sonra bronzlaşmaya yol açsa da kalıcı pigment lekelerine de neden olabilir.

Aynı aralıktan

GÜNEŞTEN ZARAR GÖREN CİLDİN YATIŞTIRILMASI İÇİN ÇÖZÜM

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

Güneş Sonrası Onarım

Güneş Sonrası Onarım

Yatıştırır - hidratlar - Nemlendirici etki - Cildi nemlendirici etki - Yatıştırıcı etki

Cicalfate+ Onarıcı Bakım Kremi

Cicalfate+ Onarıcı Bakım Kremi

Yatıştırır - onarımlar - arındırır - Yatıştırıcı etki - Onarıcı etki - Cildi arındırıcı etki

Back to top