İçindekiler

Çocuklarınızın cildini koruyun

av_solaires_enfants_vulnerable_1x1

Çocukların cildi daha hassastır

Fakat çocuklar neden güneşte farklı tepki verirler?
• Çocuklarda epidermisin üst tabakası yetişkinlere göre daha incedir ve bu da onları güneş kaynaklı hücre hasarına karşı daha savunmasız hale getirir. 
• Çocuklar sürekli büyüme halindedir. Vücutları henüz güneşe karşı fazla bir direnç geliştirmemiştir ve ciltleri henüz gelişmekte olan bir pigmentasyon sistemi ile olgunlaşmamıştır.
• Ciltleri kullandıkları ürünlere karşı çok tepkilidir. Yaşlarına ve hassas ciltlerine uygun güneş korumasına ihtiyaçları vardır.

Çocuklar: güneşte savunmasız hedefler

Çocuklar güneşteyken savunmasız hedeflerdir. Öncelikle, yaşam tarzları gereği güneşe daha fazla maruz kalıyorlar ve ciltleri de daha hassastır. 

Güneşe maruz kalan yaşam tarzı

Okulda, oyun alanında, hafta sonu parkta, tatilde kumsalda... Çocuklarınız çok sık güneşe maruz kalıyorlar ve okuldayken haftada ortalama 10 saat dışarıda vakit geçiriyorlar.

Hâlâ hassas olan ciltleri, uygun şekilde korunmadıkları takdirde güneşten daha fazla zarar görebilir ve bu da onları daha savunmasız bir hale getirir. 

av_solaires_schema_difference_peaux_bebe_adulte_1x1 1: Hipodermis 2: Dermis 3: Epidermis

Doğumdan itibaren, hayatımız boyunca maruz kalacağımız toplam güneşe maruz kalmanın %50-80'i güneş hasarına karşı direnme gücümüz 18 yaşından önce tükenir. Güneş söz konusu olduğunda kelebek etkisine dikkat edin: Çocukluktaki bir güneş yanığı, yıllar sonra yetişkinlikte cilt kanserine yol açabilir.

Dikkatli olun: bebekler için güneş olmamalıdır

Yeni doğan yaşı, güneş yanığının en tehlikeli olduğu dönemdir. Bunun birçok nedeni vardır:

• cildi hala hassastır,
• bebek henüz vücut ısısını nasıl düzenleyeceğini bilmiyor
• güneş yanığı tüm fizyolojisini etkileyebilir
• dehidrasyon veya hipertermi (artmış vücut ısısı) riski vardır.
Bir yaşın altındaki bir bebek, kısa bir süre için bile olsa asla güneşte bırakılmamalıdır. Şemsiye altında gölgede geçirilen on beş dakika, bebeğinize büyümek ve güçlü kemikler geliştirmek için ihtiyaç duyduğu D vitaminini vermek için yeterlidir.

 

Kendinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için en iyi adımlar

Çocuklarınıza iyi güneşe maruz kalma uygulamalarını öğretmek için asla erken değildir. güneşe maruz kalma kurallarını bilmek (ve uygulamak) güneşin tadını güvenle çıkarmanın tek yoludur.

Günün hangi saatinde güneşte olduğunuzu göz önünde bulundurun

“Arkadaşlarımla ne zaman güneşe çıkıp oynayabilirim?” Çocuğunuz sabırsızlanıyor olsa bile, güneşin en tepede olduğu ve UV ışınlarının en tehlikeli olduğu 11:00 ile 16:00 saatleri arasında, özellikle kumun yansıma yaptığı plajlarda, maksimum güneş ışığından kaçınmak çok önemlidir. İster bir boyama seansı ile ister bir şekerleme ile dikkatlerini dağıtın, alternatif aktiviteler bulmak size kalmış!
 

Çocuğunuzu giysilerle koruyun

Giysiler, çocukları hareket halindeyken güneşten korumanın en iyi yollarından biridir. Uzun kollu, omuzları örten üstler, pantolonlar ve geniş kenarlı şapkalara öncelik verin. 
 

Çocuğunuzun gözlerini koruyun 

Ciltlerinde olduğu gibi, çocukların gözleri de olgunlaşmamıştır ve özellikle radyasyona karşı hassastır. Bu nedenle çocuğunuza, yüz şekline göre uyarlanmış, sertifikalı UVA koruma gözlükleri takmanız önerilir. Çocuğunuzu gözlük takmaya ne kadar erken alıştırırsanız, gözlük takmayı alışkanlık haline getirmesi o kadar kolay olur!
 

 İyi bir güneş koruması uygulayın

En az SPF 50 içeren güneş kremini çocukların cildine düzenli ve cömert bir şekilde uygulamak ve - özellikle de koruyucu kremlerini çıkarmaları için birçok fırsat olduğu için en az iki saatte bir yeniden uygulamak önemlidir: yüzme, oyun oynama, terleme Bugünün çocukları yarının yetişkinleridir, bu nedenle onlara çok erken yaşlardan itibaren iyi güneşten korunma uygulamalarını öğretmek önemlidir.
 

Çocuğunuzun susuz kalmadığından emin olun

Çocuklar etrafta koşuştururken ve açık havada saklambaç oynarken susuz kaldıklarını her zaman düşünmeyebilirler. Susuzluğu önlemek için çocuğunuzun güneşteyken bol su içmesi çok önemlidir. 
 

Direkt güneşe maruz kalma olmamalı

Mümkünse gölgedeki aktiviteleri seçin ve doğrudan güneşe maruz kalmalarını önleyin. Plajın tadını çıkarabilirsiniz, ama bir şemsiyenin altında! Ancak dikkatli olun: gölge, sıfır koruma anlamına gelmez! Dolaylı UV radyasyonunun farkında olun.
 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1 473X473

Kabul edelim, çocuklar tam olarak güneş kremi hayranı değiller.

İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Güneş kremini önce vücuduna ve en son yüzüne sürün. Güneş kremi sürmeyi eğlenceli hale getirin!
  • Gerekli miktarı (örneğin kol için 2 damla*) avucunuzun içine koyun.

  • Çocuğunuzdan parmak uçlarıyla küçük bir miktar almasını isteyin ve uğur böceği veya leopar gibi görünmeleri için küçük noktalar halinde yüzüne ve vücuduna uygulayın.
  • Daha sonra kremi tüm vücuda eşit şekilde yayın.
Back to top