İçindekiler

Güneşe maruz kalma kuralları

av_solaires_exposition_plage_1x1

Güneşe maruz kalmak neden bu kadar tehlikeli olabilir?

İster plajda ister şehirde, bir saatliğine veya tüm öğleden sonra güneşe çıktığınızda, her zaman risk altında olursunuz. Ve bu risklerin sayısı oldukça fazladır: güneş yanığı, güneş alerjisi, cilt yaşlanması şeklinde güneş lekeleriveya daha kötüsü, cilt kanseri... Bu nedenle güneş koruyucunuzu ve güneşte geçirdiğiniz süreyi dikkatli bir şekilde seçmeniz ve güvenli güneşe maruz kalma için birkaç temel kurala uymanız önemlidir.

Güneşe maruz kalma kuralları

Rakım, enlem, mevsim ve günün saatine göre değişen güneş radyasyonunun içeriğine ve türüne bağlı olarak, kendinizi TÜM güneş ışınlarından korumanız önerilir (UVB ışınları güneş yanığının ana nedeni olsa da).

Kural 1: Güneşe çıkmak için doğru zamanı seçin

"Öğlen güneşi" veya 12:00-16:00 saatleri arasında gölgede kalın! Bu, güneşin zirvede olduğu, yani gökyüzünde en yüksek olduğu zamandır: UV ışınlarının en yoğun ve dolayısıyla en tehlikeli olduğu zamandır. Bu yoğun saatlerde güneşe çıkmaktan kaçının.

Kural 2: kıyafet ile korunun

Giysilerle örtünmek, cildinizi güneşten korumanın en güvenli yoludur. Bu nedenle giysi ve aksesuarlardan tasarruf etmeyin: bir tişört, şapka veya kep ve güneş gözlüğü takın. Omuzlarınızı, başınızın üst kısmını ve gözlerinizi korumak için en başarılı kombinasyondur. Güneş, ciddi görme sorunlarına (örn. katarakt) yol açabilecek şekilde zarar verebilir. Hatırlanması gereken tek bir şey var: erken yaşlardan itibaren gölge ve güneş gözlüğü!

Kural 3: güneş kremi refleksi

Cildinizi korumak için,cilt tipinize (hassas, toleranssız veya kırılgan) uygun, yüksek UV korumalı veya SPF'li iyi bir güneş koruma ürünü seçin. Tüm özelliklere sahip bir koruyucu istiyorsanız mineral ve organik güneş filtreli, suya ve tere dayanıklı, hipoalerjenik ve kokusuz güneş korumasını da seçmelisiniz. Güneş korumanızı boyun ve ellerin arkası da dahil olmak üzere açıkta kalan tüm bölgelere uygulayın ve (en önemlisi) en az iki saatte bir ve her yüzdüğünüzde, havluyla kurulandığınızda veya terlediğinizde yeniden uygulamayı unutmayın. 

Kural 4: Susuz kalmayın!

Güneşte çok çabuk ısınırsınız. Güneş çarpmasını ve dehidrasyonu önlemek için bol su içmeyi unutmayın. İster normal su ister maden suyu, mutlaka tüketilmelidir!

Kural 5: her şey ölçülü

Güneş cildinizin alt katmanlarına ulaşabilir, bu yüzden aşırıya kaçmayın. Güneşlenme esnasında mola vermek, tekrar güneşe çıkmadan önce cildin "nefes almasını" sağlar. Ancak güneş sermayenize ve güneşin uzun vadeli etkilerine dikkat edin.

 • <p>Kural 2</p>
  Kural 2
 • <p>Kural 3</p>
  Kural 3
 • <p>Kural 4</p>
  Kural 4

UZMAN TAVSİYESİ

Ne zaman güneşe (hiç) çıkmamalı

Aşağıdaki durumlarda güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemlidir:

 • Güneş en tepedeyken,
 • Yetersiz güneş korumanız olduğunda,
 • Cildi daha hassas olan bebekler ve küçük çocuklar için,
 • Henüz iyileşmemiş bir güneş yanığınız varsa,
 • Işığa duyarlılaştırıcı ilaçlar (anti-inflamatuar ilaçlar veya antibiyotikler gibi) alıyorsanız.

Bu kuralların en küçük çocuklara erken yaşlardan itibaren aşılanması ve daha hassas cilde sahip çocuklarda titizlikle uygulanması gerekmektedir.

Back to top