av_solaires_bien-etre_1x1_473x590

Bir yaşam kaynağı olarak güneş

Güneş yaşamın kaynağıdır ve gelişmemizin anahtarıdır. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız için yadsınamaz bir zevk, iyi niyet ve mutluluk kaynağıdır. Sabah hava durumu uygulamanıza bir kez bakın ve gününüzün iyi başlayıp (başlamayacağını) bilin “Mevsimsel duygu durum bozukluğu” terimi, kışın güneş azaldığında bile kullanılır. Güneş, kendini iyi hissettiren hormonların üretimini sağlar ve aynı zamanda kronobiyolojik dengemizi, yani değişen uyku-uyanıklık döngülerimizi garanti eder. Güneşsiz bir hayat imkansızdır.   Ancak, yaşam için gerekli olan güneşin en önemli faydası, UVB ışınlarının etkisiyle D vitamini sentezidir. Günde birkaç dakika yüz teması, kalsiyumun sindirim sistemi tarafından emilmesini sağlayan ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren, bizi enfeksiyonlardan ve çevredeki mikroplardan koruyan gerekli miktarda D Vitamini üretmek için yeterlidir.

 

Güneşin tedavi edici özellikleri de vardır. Sedef hastalığı, vitiligo ve egzama, güneş ışınlarının neden olduğu anti-inflamatuvar etkisi nedeniyle güneş tarafından iyileştirilen cilt hastalıklarından sadece birkaçıdır.

Dengeli güneş ışığı

Güneşin UVA ve UVB ışınları nedeniyle cilt üzerinde olumsuz etkileri de olabilir:

  • Güneş yanığı,
  • Cilt yaşlanması
  • Kahverengi güneş lekeleri 
  • Melanom

UVA: Bu çok nüfuz eden ışınlar cildin elastikiyetini değiştirir ve özellikle kahverengi güneş lekeleri olarak ortaya çıkan erken cilt yaşlanmasından sorumludur. Bu ışınlar ayrıca belirli cilt kanserlerinin ve melanomların gelişiminde rol oynar.

UVB ışınları melanini uyararak 48 saat içinde bronzluk oluşmasına neden olur. Bu ışınlar, uzun vadede "güneş yanığı" ve erken cilt yaşlanmasından sorumludur ve ayrıca belirli cilt kanserlerinin gelişimini tetikleyebilir. 

 

av_solaires_avec-moderation_1x1 472x472

Güneşin cilde faydaları ve zararları

Cildinizi güneşten etkili bir şekilde nasıl korursunuz?

Güneşten en iyi şekilde yararlanmak için iyi koruma esastır. Giysiler, güneşten en güvenli koruma yöntemidir. Eğer güneşe maruz kalacaksanız, cildinizi UVA ve UVB ışınlarını filtreleme faktörü yüksek etkili bir güneş kremi ile korumanız önemlidir.

UZMAN TAVSİYESİ 

Güneşin tadını çıkarmak için (yanmadan) yapılacak doğru şeyler:

• Bebekleri ve küçük çocukları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

• Günün en sıcak saatlerinde, yani 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.

• Uygun kıyafetlerle cildinizi koruyun (t-shirt, güneş gözlüğü, şapka vb.).

• Güneş kremi sürseniz bile güneşte çok uzun süre kalmayın.

• Özellikle terledikten, yüzdükten veya havluyla kuruladıktan sonra korumayı sürdürmek için güneş kreminizi sık sık tekrar uygulayın.

• Dikkat olun: Önerilen miktarda ürünü kullanmazsanız, koruma seviyesini önemli ölçüde düşürürsünüz.

Back to top