İçindekiler

"Yaşlanmış" cilt

Yaşlanma: hepimizi ilgilendiren çok hoş olmayan bir gerçeği tanımlamak için güzel bir kelime: hücrelerimizin (ve dolayısıyla cildimizin) zaman içerisinde değişime uğraması ve yaşlanması. Yaşlanma, cildin sarkması veya kırışıklıkların ortaya çıkmasının arkasındaki doğal fizyolojik süreci ifade eder. Bu süreçle ilgili bir şey yapabilir miyiz? Size her şeyi anlatacağız.

av_anti-age_visage_closeup_pattes-d-oie_1x1_v1 472X472

Cilt yaşlanması nedir?

Cildin doğal yaşlanması herkesin genetik yapısının bir parçasıdır ve bu nedenle genetik olarak programlanmıştır. Ancak cilt yaşlanması, güneş ışınları gibi dış faktörlerden de büyük ölçüde etkilenir. Bu aslında ne anlama geliyor? Bu sürecin görünür ve görünmez belirtileri nelerdir? Bu dış faktörlere müdahale edebilir miyiz? (Spoiler: evet, edilebilir).

Cilt yaşlanmasını anlamak

Yaşlanma: İçeride olan ve dışarıdan görünen değişiklikler

Zamanla, cildin bakımı ve sağlığı için gerekli olan "doğal" mekanizmalar bozulur. Daha az sebum, daha az melanosit (cildi pigmente eden hücreler) üretir, hücre yenilenmesi yavaşlar, cildin desteklenmesinde rol oynayan kolajen ve hyaluronik asit azalır. 
Bu yaşlanmanın gözle görülür sonuçları: ilk olarak, cildin parlaklığını ve elastikiyetini kaybetmesiyle birlikte kırışıklıklar ve ince çizgiler ortaya çıkar. Daha sonra kırışıklıklar derinleşir, cildin sıkılığı azalır. Son olarak, cildin hacim ve yoğunluğunda azalmalar meydana gelir. Kısacası: cildin de bir döngüsü vardır. Ancak bu tamamen doğal olan olgu önlenemezken, yeni alışkanlıklar edinerek cildin yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür.
Kırışıklıklar nasıl oluşur?

av_anti-age_visage_quiquagenaire_closeup_pattes-d-oie_1x1_v1 472X472

UZMAN TAVSİYESİ Cildin yaşlanmasını hızlandıran faktörler nelerdir? 

Bunlar, çoğunlukla yaşam tarzımızla ilgili olan dış etkenlerdir. Uygun koruma olmadan aşırı şekilde güneşe maruz kalırsanız, güneş cildinizin en büyük düşmanı haline gelebilir. Cilt kanserlerinin ana nedenidir ve ayrıca cildin yaşlanmasını hızlandırır. Örneğin dekolte bölgesindeki kırışıklıklar çoğunlukla güneşten kaynaklanır. Atmosferik kirletici kaynaklar da cildi koruyan hidrolipidik filmi zayıflatarak bu konuda etkili olurlar. Tütün de cilt ve vücut için özellikle zararlıdır. Bunun nedeni, kolajen gibi dermisin (cildin katmanı) temel yapılarını bozan toksik maddelerden oluşan bir karışımdır. 

Daha fazlasını öğrenin

CİLT YAŞLANMASINI KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN CİLDİ NEMLENDİRİN

Cildi bu düşmanlara karşı korumak için günlük nemlendirme şarttır.

Gün boyunca

Nemlendirmek, pürüzsüzleştirmek, sıkılaştırmak ve canlandırmak: bunlar günlük hedeflerinizdir. Cildinizin konforundan ödün vermeden bu görevleri yerine getirebilecek aktif bileşenleri bir araya getiren bir gündüz bakım ürünü seçin. Bir serumdan sonra uygulanan bir krem veya emülsiyon, yüz hatlarınızı dondurmadan cildi " gerer". 
Bir tavsiye: Güneşe maruz kalıyorsanız rutininize güneş koruyucu eklemeyi unutmayın. 

 

Geceleri

Siz uyurken cildiniz çalışır. Daha da iyi yenilenmesine yardımcı olmak için, pürüzsüzleştirici güçlere sahip ultra rahat bir balm şeklinde bir bakım ürünü seçin. Daha iyi bir etki ve sabahları taze ve dinlenmiş bir cilt için bir serum uygulaması ile birleştirilmelidir!

Aynı aralıktan

CİLT YAŞLANMASINA KARŞI ÇÖZÜMLERİMİZ

Cilt yaşlanması belirtilerini azaltmak için Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

A-OXitive SERUM Antioxidant Defense Serum

A-OXitive SERUM Antioxidant Defense S...

Düzeltir - hidratlar - yeniden doldurma

PhysioLift DAY Pürüzsüzleştirici Krem

PhysioLift DAY Pürüzsüzleştirici Krem

Düzeltir - Parlaklığı artırır - yeniden doldurma

DermAbsolu DAY Sıkılaştırıcı Gündüz Kremi

DermAbsolu DAY Sıkılaştırıcı Gündüz K...

Yenilenir - yeniden yoğunlaştırır - Çene çizgisini yeniden tanımlar

Back to top