Yetişkinlerde sedef hastalığı ve egzama: kaşıntı önleyici bakım ipuçlarımız

İçindekiler

Yetişkinlerde sedef hastalığı ve egzama: kaşıntı önleyici bakım ipuçlarımız

Egzama ve sedef hastalığı: Kaşıntı nasıl giderilir?

Egzama ve sedef hastalığında neden kaşıntı olur? 

Bildiğiniz gibi, kaşıntı dürtüsü rahatsız edicidir. Bizi olabilecek en kötü anda yakalayabilir ve sonunda tüm düşüncelerimizi işgal edebilir! Bu, yaşam kalitemizi büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir. Egzama ve sedef hastalığı söz konusu olduğunda kaşınma dürtüsünün nereden geldiğini biliyor musunuz? Birçok neden var. Ataklar sırasında inflamasyon görülebilir. Ama aynı zamanda cildinizin kuru olması veya kendinizi beklenmedik bir durumda bulmuş olmanız da olabilir: kaygı, stresli olaylar vb. Bu bir kısır döngüdür: ne kadar çok kaşırsan, o kadar çok kaşımak istersin. Bu nedenle, biraz rahatlamak için farklı alanlarda etki etmek önemlidir. 

Hem çocuklar hem de yetişkinlerde atopik dermatitli hastaların %100'ü derilerini kaşır.

Joëlle Nonni, Cilt Sağlığı Eğitimi Çalıştayları Başkanı - Avène Spa

Önce nemlendirme

Kaşıntıyla savaşmanın anahtarı nemlendirmektir. Neden? Basit çünkü bu sadece cildi sakinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda kaşıntıyı da önler. Ve çözümler bununla bitmiyor. İlk olarak, cildinizi nemlendiriciler için yumuşatıcı cilt bakım ürünleri kullanılabilir. İdeal olarak, yumuşatıcı nemlendiriciler günde bir veya iki kez uygulanmalıdır. Küçük bir ipucu: Çantanızda her zaman cildinize uygun bir nemlendirici tüp bulundurun.

Tedavinize termal suyu da dahil edebilirsiniz. Birkaç sprey ve ıslatılmış kompres uygulaması cildinizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Bonus ipucu: soğuk kaşıntıyı uyuşturur. 

Kaşıntıyı önlemek: Yumuşatıcı nemlendiricilerin faydaları nelerdir?

Nemlendirici nasıl kullanılır

 

1. Günde bir çok kez

Nemlendiricinizi her gün ve yıkandıktan sonra kullanın. Bol miktarda krem alın ve yumuşatmak için ellerinizin arasına yayın. Yüze ve vücuda uygulayın. Gün boyunca, kaşıntı olursa yumuşatıcıyı tekrar uygulayın.

2. Kreminizi düzgün bir şekilde nasıl dağıtırsınız

Yüz için kremi parmak uçlarınızla nazikçe uygulayın. Vücudun geri kalanı için, cilt üzerinde geniş dokunuşlar uygulayın. Nemlendiricinin nüfuz etmesini sağlamak için cildi ovmak cildi daha da kötüleştirir.

 

Kaşıntı: teslim olmayın

Kaşıntı başladığında, kaşımaktan kaçınmak en iyisidir. Neden? Çünkü bu gerçek bir kısır döngü. Kaşıma lezyonlara neden olur ve ikincil enfeksiyon riskini artırır. Bu, daha fazla kaşıma isteği uyandırır.

Aslında, beş dakikalık kaşıma, tedavinin etkisini on beş gün geciktirebilir. 

Ve kaşıma isteği çok güçlüyse, elinizin düz kısmı, bir masaj silindiri veya pürüzsüz çakıl taşları ile nazikçe hareket edin. Ayrıca soğuğun yatıştırıcı özelliklerine de güvenebilirsiniz: örneğin, buzdolabında saklanmış pürüzsüz çakıl taşları kullanmak. 10 dakika bekletebileceğiniz paketler veya bir torba donmuş bezelye ile neden soğutmuyorsunuz? Bunları doğrudan cilde uygulamamaya dikkat edin. 

Aynı aralıktan

Kaşıntılı cilt için çözümlerimiz

Atopik cildi yatıştırmak için tasarlanmış Eau Thermale Avène cilt bakım ürünleri

Eau Thermale Avène Termal Su

Eau Thermale Avène Termal Su

Yatıştırır - Cilt bariyerini geri yükler - Sakinleştirir - Yatıştırıcı etki

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Balm

XeraCalm A.D Lipid Yenileyici Balm

Besler - yatıştırır - hidratlar - Cildi nemlendirici etki - Cildi besleyici etki - Yatıştırıcı etki

XeraCalm A.D Yatıştırıcı Konsantre 50MLT

XeraCalm A.D Yatıştırıcı Konsantre 50MLT

Besler - yatıştırır - onarımlar - Yatıştırıcı etki - Onarmaya yardımcı etki - Cildi besleyici etki - Onarıcı etki

Back to top