Uzman görüşleri

KARMA CİLT

KARMA CİLT

"Karma" cilt, en sık görülen cilt tipidir ve bakımı zor olduğundan dermatologlara yapılan ziyaretlerin birçoğunun sebebidir.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, bazı faktörler aşırı hassasiyeti tetikleyebilir. Böyle durumlarda cilt kuvvetle reaksiyon gösterir...

The brand Eau thermale Avène

Karma Cilt

Cildimizin yapısı, vücudumuzun farklı bölgelerinde farklı özellikler gösterir. Örneğin, gözkapağı, avuç içi ya da koltukaltı bölgelerindeki cilt tüm cildin gösterdiği özellik ve yapıya benzemez. Yüzü tek başına değerlendirdiğimizde dahi cildin yanaklarda, alında ya da çene bölgesinde farklı özellikler gösterdiğini görürüz.

Karma Cilt

"Karma" cilt, en sık görülen cilt tipidir ve bakımı zor olduğundan dermatologlara sıkça bu nedenle gidilir. Karma cilt, kuru cilt ya da aşırı yağlı cilt gibi dermatolojik bir durum olarak kabul edilmez. Yüzün orta kısımlarının (T bölgesi: burun, çene, alın) yağlı bir görünüme sahip olduğu, yüzün diğer kısımlarının normal-kuru özellik gösterdiği cilt tipidir.


Karma ciltler, kuru cilt tipine döner mi?
Cilt tipimizi değiştiremeyiz, ancak cilt tipine uygun bakım ürünleri kullanarak cildimizdeki dengesizlikleri giderebiliriz. Bununla beraber, cilt tipi zaman içinde değişim gösterebilir: örneğin 50’li yaşlardan sonra karma ciltlerin kuru cilde dönüşmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur.

 
Öncelikli olarak sebum fazlası ile mi savaşmalıyım?
Karma ciltler, aşırı sebum üretiminin olduğu ve akne eğiliminin görüldüğü bölgelere sahip olmasına rağmen, bu cilt tiplerine yağlı ciltler için geliştirilmiş ürünler ile bakım yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu cilt tipine sahip kişiler ciltlerindeki spesifik hassasiyetlere; özellikle karma ciltlerdeki kuru bölgeler gibi; uygun bakım ürünleri kullanmalıdırlar. Cildin kuru bölgelerine, yağlı ciltler için uygun olan bir ürün kullanmak(ya da tersine cildin yağlı kısımları için kuru ciltler için geliştirilmiş ürünler kullanmak) cilde rahatsızlık hissi verir ve çeşitli negatif sonuçlar doğurabilir.


Karma cildime nasıl bakmalıyım?
Karma ciltler için üretilmiş cilt bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü bu ürünler:
• T bölgesine yağlı bir cilt gibi bakım yapar. Bu bölgede amaç cildin parlak ve yağlı görünümünü azaltmak olduğundan etkin bir matlaştırıcı etki gösterir ve sebum salgısını kontrol altına almaya yardımcı olur.
• Kuru ve gergin bölgeler için nem ve konfor sağlar.

Soyucu ürünler yüzün kuru bölgeleri için fazla agresif olduğundan ve yağlı bölgelerde sebum üretimini tetikleyeceğinden kesinlikle tavsiye edilmez.
 

Questions

Carnets experts

Email ile gönder

Arama sürüyor

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account

You can't post more than one comment on a product

Fikrinizi söyleyin

* zorunlu alanlar

Kaydım

-Gün
-Ay
-Yıl

Pierre Fabre Group brands:

*zorunlu alanlar

Paylaştığınız için teşekkürler!

Yorumunuz site yöneticileri tarafından incelenmek üzere sıraya alındı ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.